11 Koulun henkilökunta

Rehtorit
Normaalikoulun johtava rehtori
Ruuskanen PekkaFTkoko koulun rehtori

Muut rehtorit
Halonen AapoFMyläkoulun rehtori
Koski KirstiFMlukion rehtori, Normaalikoulun vararehtori
Leppiniemi MarkusKMalakoulun rehtori

Alakoulu
Lehtorit
Hannula MarjaKT, FK, PkO2a:n luokanopettaja
Kalaja MariFMenglanti, ranska
Keinonen SariKM, EOerityisopetus, alakoulun vararehtori
Kontoniemi MaritaKT, PkO6b:n luokanopettaja
Kuosmanen MerjaKM1c:n luokanopettaja
Kuusisto JouniKM, PkO4a:n luokanopettaja
Kyyrä Anna-MariKM1b:n luokanopettaja
Laukkarinen AnnaFMenglanti, saksa
Leppiniemi MarkusKMrehtori, perusopetuksen vuosiluokat 1–6
Luukkonen EevaLitLliikunta, terveystieto
Lindeman MikkoLitMliikunta, terveystieto
Luumi HeikkiKM3a:n luokanopettaja
Mouhu HeidiKM4c:n luokanopettaja
Nevalainen Raimo KL, PkO4b:n luokanopettaja tv. 1.8.2017–31.7.2018
Käppi TuomasKMma. 1.8.2017–31.7.2018
Ollikainen IlpoKM5a:n luokanopettaja
Pakarinen SannaKL, TTM6c:n luokanopettaja
Pietilä IrmeliKM, EOerityisopetus
Piipponen SariKM, EOerityisopetus
Pulli SariKM, EO2c:n luokanopettaja
Rahela JuhaniKM, PkOtv. 1.8.2017-30.11.2017 eläkkeelle 1.12.2017
Rantala SannaKMma. 1.8.2017–31.7.2018 3b:n luokanopettaja
Roos SusanneKM3c:n luokanopettaja
Saariaho JuhaKM2b:n luokanopettaja
Streng AnneFM, PkO5c:n luokanopettaja
Tähkänen TarjaKM6a:n luokanopettaja
Törmä ElinaKTlehtori, 1a:n luokanopettaja
Väisänen MaaritKM, MO, EO5b:n luokanopettaja tv. 1.8.2017-31.7.2018
Hilpinen MarkkuKMma. 1.8.2017–31.7.2018

Tuntiopettajat
Hyttinen InkaLitMliikunta, ma. 9.8.2017–1.6.2018 (sivutoiminen)
Mikkonen HennaFMmusiikki, ma. 1.8.2017–31.7.2018
Pöysä SanniKM2c, ma. 9.8.2017–2.6.2018 (sivutoiminen)

Yhteiset opettajat
Lehtorit
Hankama SampoFMmusiikki, ma. 1.8.2016–31.7.2022
Huovila RiittaFM, Ktyotekstiilikäsityö
Ruodemäki Rami-JussiFMmusiikki, 17D:n ryhmänohjaaja 2.1.–2.6.2018
Sipilä RamiKMtekninen käsityö

Tuntiopettajat
Häkkinen JormaFMortodoksinen uskonto, ma. 1.8.2017–31.7.2018 tv. 4.1.–3.6.2018
Saarento AlinaFMortodoksinen uskonto ma. 4.1.–1.6.2018 (sivutoiminen)
Kallio AnniFMespanja, englanti ma. 1.8.2017–31.7.2018
Medjadji Sariislam, ma. 9.8.2017–2.6.2018 (sivutoiminen)

Yläkoulu ja lukio
Lehtorit
Ailinpieti JaanaFMbiologia, maantieto, 15D:n ryhmänohjaaja
Antola MikaFMmatematiikka, lukion vararehtori
Halonen AapoFMyläkoulun rehtori, musiikki
Hella JukkaTMuskonto, psykologia
Hirvi TeroFMmatematiikka, 16C:n ryhmänohjaaja
Hirvonen-Huopana KatriFMmatematiikka, fysiikka ja kemia, 17D:n ryhmänohjaaja, tv. 2.1. –15.6.2018
Salmela JukkaFMmatematiikka, fysiikka ja kemia ma. 2.1. –15.6.2018
Koponen JouniLitMliikunta, terveystieto, 8e:n luokanohjaaja
Korhonen KerttuTaKkuvataide, 17B:n ryhmänohjaaja
Koski KirstiFMlukion rehtori, fysiikka, 14A:n ryhmänohjaaja
Kuula ElinaFMmatematiikka, 15C:n ryhmänohjaaja
Lehtivaara Riitta LiisaKM, OPOoppilaanohjaus
Lumiaho PäiviLitM, OPOliikunta, terveystieto
Malkamäki SoljaFMbiologia, maantieto, tv. 7.8.2017–31.7.2018
Pursiainen MinnaFMma. 7.8.2017–31.7.2018
Moilanen HannuFMfysiikka, kemia, tv. 1.8.2017–30.6.2018
Pikkarainen ToniFMma. 1.8.2017–30.6.2018
Muilu HelenaFLfysiikka, kemia, yläkoulun vararehtori
Murtorinne TuuliFMäidinkieli ja kirjallisuus
Mutikainen JouniLitM, OPOliikunta, oppilaanohjaus, 16D:n ryhmänohjaaja
Mäki-Paavola MariFMäidinkieli ja kirjallisuus, tv. 1.8.2017–31.7.2018
Degerman AnuFM, EOäidinkieli ja kirjallisuus, 17A:n ryhmänohjaaja, ma. 1.8.2017–31.7.2018
Nevanpää TomFMfysiikka, kemia, 7e:n luokanohjaaja, ma. 1.8.2016–31.7.2022
Närhi HannaKM, FM, OPOoppilaanohjaus, tv. 12.1. –1.6.2018
Tähkänen TarjaKM, OPOoppilaanohjaus, ma. 12.1. –1.6.2018
Orrain HetaKM, EOerityisopetus, tv. 8.1.-31.5.2018
Puolimatka MiaKT, EOerityisopetus, ma. 8.1.–31.5.2018
Paavilainen MarikaFTruotsi, 8c:n luokanohjaaja
Peltokorpi PäiviöFKmatematiikka, tietotekniikka, 8d:n luokanohjaa
Pietiläinen RaunoFKmatematiikka, 15B:n ryhmänohjaaja
Pihko, RebekkaFMruotsi, 9a:n luokanohjaaja
Pollari PirjoFTenglanti, 16A:n ryhmänohjaaja
Pöntinen KariFKhistoria ja yhteiskuntaoppi, elämänkatsomustieto, filosofia
Rauniaho PaulaFMsaksa, espanja, 7a:n luokanohjaaja
Rekiö-Viinikainen NiinaKM, YTM, EOerityisopetus
Rossi LeeaFMenglanti, ranska, 8f:n luokanohjaaja
Salo Olli-PekkaFLruotsi, filosofia, 9b:n luokanohjaaja
Soininen PäiviFMäidinkieli ja kirjallisuus
Sorajoki SariKMkotitalous
Suutarinen SakariKT, FLhistoria ja yhteiskuntaoppi
Säämänen-Huotari LeenaFMbiologia, maantieto, 9a:n luokanohjaaja
Torkkola KimmoFMkemia, fysiikka
Vaaherkumpu KaisaFMruotsi, 7c:n luokanohjaaja
Vanhamäki ElinaFMäidinkieli ja kirjallisuus, 9e:n luokanohjaaja
Viertola LuviFMenglanti, 7b:n luokanohjaaja
Välimaa PiaLitMliikunta, terveystieto, 9c:n luokanohjaaja
Weijo InkaFMfysiikka, tietotekniikka, 17C:n ryhmänohjaaja

Tuntiopettajat
Aroluoma AnniFMbiologia, maantieto ma. 1.8.2017–31.7.2018
Eskelinen SatuLitMliikunta, terveystieto
Kovasiipi-Marcus HannaFMsaksa, ma. 8.1.–1.6.2018 (sivutoiminen)
Laine JariLitMliikunta, terveystieto, 9d:n luokanohjaaja
Laitiolampi SaraTaM, FMkuvataide, psykologia, uskonto, filosofia, 8b:n luokanohjaaja ma. 1.8.2017–31.7.2018
Melander-Ilomäki NinaFMenglanti ja ranska
Myllymäki SamiLitMliikunta ja terveystieto ma. 1.8.2017–31.7.2018
Nurminen MiljaKMkotitalous, 8a:n luokanohjaaja ma. 1.8.2017–31.7.2018
Palojärvi EssiFMespanja ma. 9.8.2017–2.6.2018 (sivutoiminen)
Veijola AnnaKT, FLhistoria ja yhteiskuntaoppi tv. 1.8.2017–31.7.2018
Sassali MarjoFMhistoria ja yhteiskuntaoppi ma. 1.8.2017–31.7.2018
Vähätalo ElliKKma. 1.9.2017–31.7.2018
Ylä-Outinen LauraFMranska, englanti ma. 1.8.2017–31.7.2018

Muu henkilökunta
Alakoulu
Kerttula Heliyo-datanomitoimistosihteeri, alakoulun kanslia

Yhteiset
Ahola Miromediatekniikan harjoittelija ma. 3.4.–30.11.2018
Hämäläinen TainaFMjohtavan rehtorin assistentti
Hänninen Jarkkotradenomiatk-suunnittelija
Kilpeläinen TuijaPsLkoulupsykologi
Kinnunen AnniTtMkoulunkäynnin ohjaaja ma. 28.8.2017–31.12.2018
Laahanen HeidiKMkoulunkäynnin ohjaaja ma. 1.3.2017–31.1.2019
Lauttaanaho Annekirjastosihteeri
Lietonen Sampsamediatekniikan harjoittelija ma. 27.3.–30.9.2017
Lind Jormalaboratoriomestari
Nyman Esavahtimestari, eläkkeelle 1.4.2018
Suontamo Tuomokoulunkäynnin ohjaaja
Tuominen Saulivahtimestari
Vehkasalo SallaFMkoulunkäynnin ohjaaja ma 1.2.2017–31.1.2019

Yläkoulu ja lukio
Kiimalainen HennaYTMtoimistosihteeri, lukion kanslia tv. 2.1.2018–6.2.2020
Piia KinnunenKMtoimistosihteeri, lukion kanslia ma. 2.1.2018–6.2.2020
Riikonen Railimerkonomitoimistosihteeri, yläkoulun kanslia

Kouluruokailu
Oppilasravintoloiden ylläpitäjänä on ollut Sonaatti Oy.
Oppilasravintola Amanda:
Tarvainen Virpi, kokki
Piilonen Satu, kokki
Oppilasravintola Muonatupa:
Hagfors Merja, ravintolapäällikkö
Moilanen Marko, kokki
Haapanen Eetu, kokki
Kuula Sanna, kassatarjoilija
Hagfors Reetta, ravintolatyöntekijä (osa-aikainen)

Siivous
Siivoojina ovat toimineet alakoululla:
Katri Ikonen
Tanja Kainulainen
Svetlana Silvast
Siivoojina ovat toimineet yläkoulu-lukiossa:
Jani Haustola
Katja Hietala
Tiina Oinonen
Carita Varmanen

Terveydenhuolto
Oppilaiden terveydenhuollosta on vastannut Jyväskylän kaupunki:
Kohonen Eeva-Riitta, terveydenhoitaja, alakoulu
Lehtonen Heli, koulukuraattori, perusopetus, opintovapaalla 16.4.–30.6.2018 ma. Kaisa Uutela, 16.4.–30.6.2018.
Mäkinen Tuija, koulukuraattori, lukio
Saukkonen Minna, terveydenhoitaja, yläkoulu ja lukio, perhevapaalla 20.11.2017 alkaen
Saarivaara Johanna, terveydenhoitaja, yläkoulu ja lukio, 20.11.2017 alkaen