10 Koulun henkilökunta

Rehtorit
Normaalikoulun johtava rehtori
Ruuskanen PekkaFTkoko koulun rehtori

Muut rehtorit
Halonen AapoFMyläkoulun rehtori
Koski KirstiFMlukion rehtori, Normaalikoulun vararehtori
Leppiniemi MarkusKMalakoulun rehtori

Alakoulu
Lehtorit
Hannula MarjaKT, FK, PkO3a:n luokanopettaja
Jokinen SatuKM, EOerityisopetus
Kalaja MariFMenglanti, ranska
Keinonen SariKM, EOerityisopetus, alakoulun vararehtori
Kontoniemi MaritaKT, PkO4c:n luokanopettaja, eläkkeelle 1.3.2019 ma. Rantala Sanna, KM, 4b:nluokanopettaja, 1.3.–31.7.2019
Kuosmanen MerjaKM2c:n luokanopettaja tv. 1.8.2018-31.7.2019 ma. Taskinen Anna-Elina, KM,1.8.18–31.7.19
Kuusisto JouniKM, PkO5a:n luokanopettaja, eläkkeelle 1.8.2019
Kyyrä Anna-MariKM2b:n luokanopettaja
Laukkarinen AnnaFMenglanti, saksa
Luukkonen EevaLitLliikunta, terveystieto
Lindeman MikkoLitMliikunta, terveystieto
Luumi HeikkiKM4a:n luokanopettaja
Mouhu HeidiKM5c:n luokanopettaja
Nevalainen Raimo KL, PkOtv. 1.8.2018–31.7.2019 ma. 1.8.2018–31.7.2019 Hilpinen Markku, KM, 6b:n luokanopettaja
Ollikainen IlpoKM6a:n luokanopettaja
Pakarinen SannaKL, TTM1b:n luokanopettaja
Pietilä IrmeliKM, EOerityisopetus (lv. 2018–2019 yläkoulun erityisopettajana) ma. Harjula Riitta, KM, 5b:n luokanopettaja, 9.8.2018–31.5.2019
Piipponen SariKM, EOerityisopetus
Pulli SariKM, EO3c:n luokanopettaja
Roos SusanneKM3b:n luokanopettaja
Saariaho JuhaKM3b:n luokanopettaja
Streng AnneFM, PkO6c:n luokanopettaja, eläkkeelle 1.11.2018 ma. Kinnunen Tiina, KM, 2.11.2018– 31.7.2019
Tähkänen TarjaKM(lv. 2018–2019 yläkoulun opinto-ohjaajana) ma. Rantala Sanna, KM, 4b:n luokanopettaja, 9.8.2018.–28.2.2019 ma. Ruotsalainen Emmi, 4c:n luokanopettaja, 4.3.–2.6.2019
Törmä ElinaKTlehtori, 2a:n luokanopettaja
Väisänen MaaritKM, MO, EOtv. 1.8.2018–31.7.2019 ma. Oksanen Sari, KM, 1a:n luokanopettaja, 1.8.2018–31.7.2019

Tuntiopettajat
Hyttinen InkaLitMliikunta ma. 1.8.2018–31.7.2019
Kallio AnniFMespanja, englanti ma. 1.8.2018–31.7.2019
Mikkonen HennaFMmusiikki, ma. 1.8.2018–31.7.2019
Salmela Markoluokanopetus ma. 7.2.–5.4.2019

Yhteiset opettajat
Lehtorit
Hankama SampoFMmusiikki, ma. 1.8.2016–31.7.2022
Huovila RiittaFM, Ktyotekstiilikäsityö
Melander-Ilomäki Nina FMenglanti ja ranska
Pihko RebekkaFMruotsi
Ruodemäki Rami-JussiFMmusiikki, 17D:n ryhmänohjaaja 1.8.–31.12.2018
Salo Olli-PekkaFLruotsi, filosofia
Sipilä RamiKMtekninen käsityö
Vaaherkumpu KaisaFMruotsi

Tuntiopettajat
Medjadji Sariislamin uskonto ma. 9.8.2018–1.6.2019 (sivutoiminen)
Saarento AlinaFMortodoksinen uskonto 1.8.2018–1.6.2019 (sivutoiminen)

Yläkoulu ja lukio
Lehtorit
Ailinpieti JaanaFMbiologia, maantieto
Antola MikaFMmatematiikka, lukion vararehtori
Degerman AnuFM, EO17A:n ryhmänohjaaja ma. 1.8.2018–31.7.2019
Halonen AapoFMyläkoulun rehtori, musiikki
Hella JukkaTMuskonto, psykologia
Hirvi TeroFMmatematiikka, 16C:n ryhmänohjaaja
Hirvonen-Huopana KatriFMmatematiikka, fysiikka ja kemia, 17D:n ryhmänohjaaja 1.1.–31.7.2019 tv. 1.8.–20.12.2018 ma. Salmela Jukka, FM, 6.8.–31.12.2018
Huohvanainen TiinaFMenglanti
Ilola MaaritFTenglanti
Jokinen JukkaFMhistoria ja yhteiskuntaoppi, 16B:n ryhmänohjaaja
Kemppinen MarjaFM, EOäidinkieli ja kirjallisuus, 9a:n luokanohjaaja 1.1.–31.7.2019
Kiili AnniFMäidinkieli ja kirjallisuus, 8d:n luokanohjaaja
Koponen JouniLitMliikunta, terveystieto, 9e:n luokanohjaaja
Korhonen KerttuTaKkuvataide, 17B:n ryhmänohjaaja
Koski KirstiFMlukion rehtori, fysiikka, 15A:n ryhmänohjaaja
Kuula ElinaFMmatematiikka
Lehtivaara Riitta LiisaKM, OPOoppilaanohjaus
Lumiaho PäiviLitM, OPOliikunta, terveystieto
Malkamäki SoljaFMbiologia, maantieto tv. 7.8.2017–31.7.2019 ma. Pursiainen Minna, FM, 1.8.2018–31.7.2019, 7b:n luokanohjaaja
Moilanen HannuFMfysiikka, kemia, 9d:n luokanohjaaja 1.8.2018–31.3.2019 tv. 1.4.–31.5.2019 ma. Pikkarainen Toni, FM, 1.4.–31.5.2019
Muilu HelenaFLfysiikka, kemia, yläkoulun vararehtori
Mutikainen JouniLitM, OPOliikunta, oppilaanohjaus, 16D:n ryhmänohjaaja
Mäki-Paavola MariFMäidinkieli ja kirjallisuus
Nevanpää TomFMfysiikka, kemia, 8e:n luokanohjaaja, ma. 1.8.2016–31.7.2022
Närhi HannaKM, FM, OPOoppilaanohjaus tv. 9.9.2018–29.5.2019 ma. Tähkänen Tarja, KM, opinto-ohjaaja, 9.8.2018–31.5.2019
Orrain HetaKM, EOerityisopetus tv. 10.9.2018–31.5.2019
Paavilainen MarikaFTruotsi, 9c:n luokanohjaaja
Peltokorpi PäiviöFKmatematiikka, tietotekniikka, 9d:n luokanohjaaja 1.4.–31.5.2019
Pietiläinen RaunoFKmatematiikka
Pihko, RebekkaFMruotsi
Pollari PirjoFTenglanti, 16A:n ryhmänohjaaja
Pöntinen KariFKhistoria ja yhteiskuntaoppi, elämänkatsomustieto, filosofia
Rauniaho PaulaFMespanja, saksa, 8a:n luokanohjaaja
Rekiö-Viinikainen NiinaKM, YTM, EOerityisopetus
Rossi LeeaFMenglanti, ranska, 9f:n luokanohjaaja
Salo Olli-PekkaFLruotsi, filosofia, 18A:n ryhmänohjaaja
Soininen PäiviFMäidinkieli ja kirjallisuus
Sorajoki SariKMkotitalous
Suutarinen SakariKT, FLhistoria ja yhteiskuntaoppi
Säämänen-Huotari LeenaFMbiologia, maantieto
Torkkola KimmoFMkemia, fysiikka, 18C:n ryhmänohjaaja
Vaaherkumpu KaisaFMruotsi, 8c:n luokanohjaaja
Vanhamäki ElinaFMäidinkieli ja kirjallisuus, 18B:n ryhmänohjaaja
Viertola LuviFMenglanti, 8b:n luokanohjaaja
Välimaa PiaLitMliikunta, terveystieto
Weijo InkaFMfysiikka, tietotekniikka, 17C:n ryhmänohjaaja

Tuntiopettajat
Aroluoma AnniFMbiologia, maantieto, uskonto ma. 1.8.2018–31.7.2019
Eskelinen SatuLitMliikunta, terveystieto
Harjupatana HeliLuKbiologia, maantieto ma. 21.3.–30.4.2019 (sivutoiminen)
Hovila LauraKKerityisopetus, ma. 1.8.2018 - 1.6.2019 (sivutoiminen)
Jaakola ElisaHumKhistoria ja yhteiskuntaoppi ma. 9.8.2018–31.5.2019 (sivutoiminen)
Kiviniemi KirsiFMlatina ma. st. 7.2.–31.5.2019 (sivutoiminen)
Laine JariLitMliikunta, terveystieto, 18D:n ryhmänohjaaja
Laitiolampi SaraTaM, FMkuvataide, psykologia, uskonto, filosofia, 9b:n luokanohjaaja ma. 1.8.2018–31.7.2019
Melander-Ilomäki NinaFMenglanti ja ranska, 7a:n luokanohjaaja
Myllymäki SamiLitMliikunta ja terveystieto, 7e:n luokanohjaaja ma. 1.8.2018–31.7.2019
Nurminen MiljaKMkotitalous, 9a:n luokanohjaaja 31.12.2018 saakka ma. 1.8.–31.12.2018
Salonen MarjoFMespanja ma. 19.9.2018–31.5.2019 (sivutoiminen)
Pollari MiljaKMkotitalous ma. 17.1.–31.7.2019
Veijola AnnaKT, FLhistoria ja yhteiskuntaoppi tv. 1.8.2018–31.7.2019 ma. Sassali Marjo, FM, 1.8.2018–31.7.2019, 7d:n luokanohjaaja
Ylä-Outinen LauraFMranska, englanti ma. 1.8.2017–31.7.2018
Ärling KarriKKerityisopetus, ma. 9.4.–31.5.2019 (sivutoiminen)

Muu henkilökunta
Alakoulu
Kerttula Heliyo-datanomitoimistosihteeri, alakoulun kanslia

Yhteiset
Ahola Miromediatekniikan harjoittelija ma. 3.4.–30.11.2018
Malmberg Jimimediatekniikan harjoittelija, ma. 1.4.–30.9.2019
Hämäläinen TainaFMjohtavan rehtorin assistentti
Hänninen Jarkkotradenomiatk-suunnittelija
Kilpeläinen TuijaPsLkoulupsykologi
Kinnunen AnniTtMkoulunkäynnin ohjaaja ma. 28.8.2017–31.8.2019
Laahanen HeidiKMkoulunkäynnin ohjaaja ma. 1.3.2017–31.12.2020
Lauttaanaho Annekirjastosihteeri
Lind Jormalaboratoriomestari
Suontamo Tuomokoulunkäynnin ohjaaja
Tuominen Saulivahtimestari
Vehkasalo SallaFMkoulunkäynnin ohjaaja ma 1.2.2017–31.12.2020

Yläkoulu ja lukio
Kiimalainen HennaYTMtoimistosihteeri, lukion kanslia tv. 2.1.2018–6.2.2020
Piia KinnunenKMtoimistosihteeri, lukion kanslia ma. 2.1.2018–6.2.2020
Riikonen Railimerkonomitoimistosihteeri, yläkoulun kanslia

Kouluruokailu
Oppilasravintoloiden ylläpitäjänä on ollut Sonaatti Oy.
Oppilasravintola Amanda:
Tarvainen Virpi, kokki
Piilonen Satu, kokki
Oppilasravintola Muonatupa:
Hagfors Merja, ravintolapäällikkö
Moilanen Marko, kokki
Kuula Sanna, kassatarjoilija

Siivous
Siivoojina ovat toimineet alakoululla:
Merja Jaakola
Päivi Jaatinen
Johan Lindgren
Svetlana Silvast
Siivoojina ovat toimineet yläkoulu-lukiossa:
Jani Haustola
Katja Hietala
Piia Kumpukallio
Carita Varmanen
Palveluohjaajana molemmilla kouluilla työskentelee Anu Rikman.

Terveydenhuolto
Oppilaiden terveydenhuollosta on vastannut Jyväskylän kaupunki:
Kohonen Eeva-Riitta, terveydenhoitaja, alakoulu
Saarivaara Johanna, terveydenhoitaja, yläkoulu ja lukio
Mäkinen Tuija, koulukuraattori, lukio
Uutela Kaisa, koulukuraattori, perusopetus